De BVF (biologischeveiligheidsfunctionaris )-cursus
Bureau GGO (genetisch gemodificeerd organisme ) organiseert jaarlijks in samenwerking met het BVF-platform de BVF-cursus. Deze cursus bestaat uit vier webinars met presentaties over diverse onderwerpen én twee interactieve workshops. De eerstvolgende editie vindt plaats in het najaar van 2026.
De webinars
Tijdens de webinars worden alle aspecten besproken waar u als BVF in de praktijk mee te maken krijgt op basis van de geldende wet- en regelgeving. Er wordt uitgebreid ingegaan op hoe u kunt voldoen aan de eisen van het Besluit en de Regeling ggo. Daarnaast wordt er uitgebreid aandacht besteed aan de interne organisatie en aangrenzende wet- en regelgeving die relevant is voor uw dagelijkse praktijk. Elke sessie bevat praktijkvoorbeelden en ruimte voor vragen.
De workshops
De BVF- cursus omvat twee verdiepende workshops:
Risicobeoordeling & aanvragen
In deze interactieve workshop gaat u onder begeleiding van een medewerker van Bureau GGO aan de slag met:
- het uitvoeren van een risicobeoordeling aan de hand van een casus;
- het correct en volledig invullen van het aanvraagformulier.
Ter voorbereiding ontvangt u een zelfstudieopdracht, zodat u gericht kunt meedoen en de workshop optimaal benut.
Incidentmanagement
In deze workshop leert u onder begeleiding van een ervaren BVF van het BVF-platform:
- hoe u incidenten op de juiste manier afhandelt;
- welke verantwoordelijkheden en procedures wettelijk zijn vastgelegd;
- hoe u incidentmanagement binnen uw organisatie effectief organiseert.
Deze sessie biedt praktische handvatten en voorbeelden uit de praktijk en bevat een interactief spelelement.
Programma en planning
Benieuwd wat u kunt verwachten tijdens onze cursus dit najaar? Hieronder vindt u een overzicht van de verschillende kennismodules, de planning en een indicatie van de tijdsinvestering.
| Onderdeel | Data | Tijdsinvestering* | |
|---|---|---|---|
Webinar Kennismodule 1 Deel I | Wet en regelgeving, beleid, uitvoering en handhaving | 17 september 2026 (9:30 – 12:30) | Voorbereiding: 1 uur Webinar: 3 uur |
Webinar Kennismodule 1 Deel II | Vervolg wet en regelgeving, beleid, uitvoering en handhaving | 24 september 2026 (9:30 – 12:30) | Voorbereiding: 1 uur Webinar: 3 uur |
Webinar Kennismodule 2 Deel I | Waar krijgt een BVF in de praktijk mee te maken en introductie incident afhandeling | 1 oktober 2026 (9:30 – 12:30) | Voorbereiding: ½ uur Webinar: 3 uur |
Webinar Kennismodule 3 Deel I | Risicobeoordeling, een aanvraagformulier invullen en een zelfstudie opdracht voor workshop 1 | 8 oktober 2026 (9:30 – 12:30) | Voorbereiding: 1 uur Webinar: 3 uur Zelfstudie: 1 – 2 dagen |
Workshops Kennismodule 2 en 3 Deel II Nabij Utrecht CS. | 1) Zelf aan de slag met het uitvoeren van een risicobeoordeling en het invullen van een aanvraagformulier onder begeleiding van een medewerker Bureau GGO 2) Een incident afhandelen onder begeleiding van een ervaren BVF van het BVF-platform | 29 oktober 2026
| Voorbereiding: ½ uur Workshop: 8 uur |
* De tijdsinvestering is een indicatie en mede afhankelijk van uw basiskennis.
Voor wie is de cursus?
De cursus is bedoeld voor nieuw toegelaten BVF-en (biologischeveiligheidsfunctionarissen ), die in de zomer automatisch een uitnodiging ontvangen om deel te nemen.
Daarnaast kunnen ook plaatsvervangende BVF-en of medewerkers die de BVF ondersteunen bij de uitvoering van zijn/haar taak zich aanmelden. Hierbij is het wel van belang dat de deelnemers over voldoende basiskennis beschikken en voldoende tijd inplannen voor de voorbereiding van de webinars en de zelfstudie opdrachten.
De cursus is tevens geschikt voor meer ervaren BVF-en die al langer zijn toegelaten en de cursus willen volgen als opfriscursus. Bij de aanmelding kunt u aangeven welke kennismodule(s) u wilt volgen.
Vereisten voor deelname
Voor een succesvol verloop van de cursus is het noodzakelijk dat u:
- ervaring heeft met ggo-werkzaamheden;
- beschikt over voldoende basiskennis van genetische modificatie.
Bewijs van deelname
Deelnemers die alle kennismodules hebben gevolgd, ontvangen een bewijs van deelname.
Kosten
Deelname is kosteloos, maar er worden wel kosten gemaakt. Wij verzoeken u daarom om zich alleen aan te melden als u zeker weet dat u kunt deelnemen.