Skip to main content Skip to main navigation
Government logo | to homepage of Drupal Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu Ministerie van Volksgezondheid,
Welzijn en Sport
  • Home
  • Algemeen
    • Algemene informatie wetgeving
    • Gerelateerde wetgeving
    • Infographics overzicht
    • The Dutch GMO Application Process in English
    • Taakvelden
    • Vergunningendatabase
    • Nationale samenwerking
    • Internationale samenwerking
    • Contact
  • Ingeperkt gebruik
    • Algemene informatie Ingeperkt gebruik
    • Beginnen met Ingeperkt gebruik
    • Categorie van Fysische Inperking
    • Interne organisatie
    • Biologischeveiligheidsfunctionaris
    • Risicobeoordeling
    • Hulpmiddelen bij de risicobeoordeling
    • Procedures
    • Verslag risicobeoordeling
    • Incident melden
    • Vertrouwelijkheid
    • Omgevingsvergunning
    • Bezwaar
    • IG downloads
  • Introductie in het milieu
    • Algemene informatie Introductie in het milieu
    • Interne organisatie
    • Procedures
    • Loket Gentherapie
    • Milieuveiligheidsfunctionaris
    • Melding incidenten introductie in het milieu
    • Vertrouwelijkheid van introductie in het milieu
    • Zienswijze
    • Bezwaar
    • IM downloads
  • Marktaanvragen
    • Algemene informatie Marktaanvragen
    • Procedures
    • Register teelt van genetisch gemodificeerde gewassen binnen Nederland
    • MA downloads
  • FAQs
  • Home
  • Omgevingsvergunning

Omgevingsvergunning

Analist bekijkt buisjes met vloeistof
Voor een inrichting waar met ggo's wordt gewerkt is een omgevingsvergunning nodig

Hebt u een omgevingsvergunning nodig onder de omgevingswet?

Voor alle ingeperkt gebruik activiteiten met genetisch gemodificeerde organismen (ggo’s) op inperkingsniveaus I, II, III en IV is vanaf 1 januari 2024 een omgevingsvergunning nodig voor de instelling. Er zijn echter een aantal uitzonderingssituaties waarvoor geen omgevingsvergunning nodig is.

Wanneer hebt u geen omgevingsvergunning nodig?

  • als de werkzaamheden vallen onder een vergunning voor introductie in het milieu
  • als de activiteiten technieken betreffen die zijn uitgesloten van ingeperkt gebruik (dit zijn de technieken genoemd in bijlage 3 van het Besluit (link is external))
  • Als het uitsluitend werkzaamheden betreffen die volgens bijlage 5 of via een 2.8 besluit zijn ingeschaald op S-I (procedures voor scholen)

Uw gemeente bepaalt de lokale regels in omgevingsplan 

Gemeenten bepalen in hun omgevingsplan wat de lokale regels zijn voor het werken met ggo’s, bijvoorbeeld op welke locaties deze werkzaamheden zijn toegestaan. Deze regels kunnen dus per gemeente verschillen. Gemeenten hebben tot 2032 de tijd om deze regels verder te ontwikkelen. Het is verstandig om dit proces in de gaten te houden. 

Wat betekent dit voor u?

De huidige (Wabo-)vergunningen blijven intussen van kracht. Ook aan uw ggo-vergunningen verandert niets. Moet uw organisatie een nieuwe omgevingsvergunning aanvragen of een bestaande omgevingsvergunning laten wijzigen? Doe dan de vergunningcheck op omgevingswet.overheid.nl (link is external). Meer weten? Neem contact op met uw omgevingsdienst.

Tip: Bureau GGO genetisch gemodificeerd organisme (genetisch gemodificeerd organisme ) verleent namens de Minister van IenW infrastructuur en waterstaat (infrastructuur en waterstaat ) de ggo-vergunningen en beschikt daarom over veel kennis over het omgaan met ggo's. Die kennis is ook beschikbaar voor omgevingsdiensten.  

Infographic Zo werkt het aanvragen van een nieuwe omgevingsvergunning
Personen achter loket

Zo werkt het aanvragen van een nieuwe omgevingsvergunning

In deze infographic (pdf) wordt uitgelegd hoe de aanvraag van een omgevingsvergunning verloopt voor organisaties die werken met ggo’s.

( https://www.ggo-vergunningverlening.nl/sites/default/files/2025-01/31412_GGO-infographic-v6-digitoegankelijk.pdf )
Rapport 'Omgevingswet en activiteiten met ggo's'
Persoon met omgevingsplan in de hand

Rapport 'Omgevingswet en activiteiten met ggo's'

Dit rapport (pdf) geeft een volledig overzicht van de relevante wet- en regelgeving en van de wijzigingen die voortvloeien uit de omgevingswet.

( https://www.ggo-vergunningverlening.nl/sites/default/files/2025-01/202506_Omgevingswet en activiteiten met GGO's def .pdf )
Stroomschema's omgevingswet
Flowschema

Stroomschema's omgevingswet

Een overzicht (pdf) van de belangrijkste stroomschema's uit het rapport.

( https://www.ggo-vergunningverlening.nl/sites/default/files/2025-02/Schema's GGO en Ow-02.pdf )

Share this page


  • Facebook (link is external)
  • X (link is external)
  • LinkedIn (link is external)
  • WhatsApp (link is external) (opens in a new window)
  • Email

RIVM De zorg voor morgen begint vandaag

Service

  • Contact
  • Proclaimer

Over deze site

  • Archief
  • Cookies
  • Privacy
  • Toegankelijkheid